вівторок, 8 квітня 2014 р.

Алкоголізм




Багато жителів Китаю, Японії та інших країн Азії абсолютно не переносять спиртного. Аналіз їх крові показав, що в ній підвищений рівень ацетальдегіду, продукту розщеплення етанолу, що призводить до почервоніння шкіри, серцебиття і слабкості. У 1980 р. фахівці виявили зв'язок між перерахованими симптомами та ферментом, що бере участь у метаболізмі етанолу, - альдегіддегідрогенази, а потім і з кодований цей фермент геном - ALDH1. Альдегіддегідрогенази розщеплюють ацетилальдегід, і найменші зміни в її гені призводять до уповільнення роботи ферменту. Коли людина з такою генетичною особливістю вживає спиртне, в його організмі накопичується ацетальдегід, який у великих кількостях .дуже токсичний.
Мутації в гені ALDH1 виявлено у 44% японців, 53% в'єтнамців, 27% корейців і 30% китайців, а у європейців зустрічається рідко. Як і слід було очікувати, у людей, що несуть змінений ALDH1, схильність до вживання спиртного набагато менше (в 6 разів!). Тому виникає вроджена непереносимості етанолу.
На причетність до розвитку алкоголізму був перевірений ще один фермент - алкогольдегідрогеназа (АDН). Він каталізує першу реакцію в ланцюжку, провідною до перетворення етанолу в ацетальдегід, і в його утворенні бере участь ціле сімейство генів, кожен з яких обумовлює певну властивість ферменту. Для метаболізму етанолу найбільш важливі гени ALDH1 і ALDH4. Як показали останні дослідження, у жителів США (вихідців з Європи) існує сувора залежність між змінами в ALDH4-генах і ризиком розвитку алкоголізму.
Ген алкогольдегідрогенази ADH2 (Arg47His). Синоніми назви гена: ADH1B. Міжнародний код поліморфізму: rs1229984
Назви поліморфізму: G143A, Arg47His, Arg48His, MslI-поліморфізм, алель * 2 (заміна нуклеотиду гуаніну на аденін, що приводить до заміни амінокислоти аргініну на гістидин в білку). Частота поширеності мутантного варіанта гена: 5-10%
Функція гена: кодує фермент алкогольдегідрогеназу, який забезпечує окислення етанолу до ацетальдегіду і бере участь, таким чином, в метаболізмі алкоголю.
Молекулярні ефекти мутації: При варіанті 47His активність алкогольдегідрогенази підвищена, що сприяє прискореному окисленню і виведенню етанолу з організму.
Характерні прояви мутації: При варіанті 47His внаслідок прискореного накопичення ацетальдегіду в крові знижений ризик алкоголізму, і пов'язаних з ним алкогольного цирозу печінки і раку верхніх відділів аеропіщеварітельного тракту. Однак на тлі вживання алкоголю ризик даних захворювань зростає.
Показання до призначення дослідження: алкоголізм, цироз печінки, онкологічні захворювання верхніх відділів шлунково-кишкового тракту в анамнезі у пацієнта або у близьких родичів
Ген альдегіддегідрогенази ALDH2 (Glu487Lys). Синоніми назви гена: печінкова мітохондріальна ацетальдегиддегидророгеназа 2, ALDH. Міжнародний код поліморфізму: rs671
Назви поліморфізму: G1510A, Glu487Lys, алель * 2, варіант ALDH2K (заміна нуклеотиду гуаніну на аденін, що приводить до заміни глатаміновой кислоти на лізин в білку). Частота поширеності мутантного варіанта гена: 0,1-50% залежно від популяції, частіше - у азіатів.
Функція гена: кодує фермент альдегіддегідророгеназу, який забезпечує окислення ацетальдегіду до ацетату і бере участь, таким чином, в метаболізмі алкоголю.
Молекулярні ефекти мутації: При варіанті 487Lys активність альдегіддегідророгенази знижена, що сприяє уповільненню окислення і накопиченню ацетальдегіду в крові, і порушення виведення етанолу з організму.
Характерні прояви мутації: Варіант 487Lys вважається протективного від алкоголізму, оскільки при вживанні навіть невеликих кількостей алкоголю наступає важка інтоксикація ацетальдегідом. При регулярному прийомі алкоголю і носійстві варіанти 487Lys значно збільшується ризик розвитку алкогольної хвороби печінки, цирозу, алкоголь-індукованої астми, раку стравоходу, легенів і колоректального раку.
Показання до призначення дослідження: алкоголізм, цироз печінки, астма, онкологічні захворювання в анамнезі у пацієнта або у близьких родичів.
Детальніше тут http://leogene.com.ua/?page_id=717






Немає коментарів:

Дописати коментар